Wat houdt dit project in?
Tot 2040 groeit de vervoersvraag op de as Katwijk-Leiden-Alphen aan den Rijn sterker dan het huidige systeem aankan. We onderzoeken nu hoe we het ov-netwerk kunnen uitbreiden. Dit project onderzoekt de aansluiting van Leiden Centraal en de Ontwikkelas Katwijk-Leiden-Alphen met het openbaar vervoer en de fiets. Het daily urban system langs de as Katwijk-Leiden-Alphen aan den Rijn zal de komende jaren verder ontwikkelen. Er komt extra woningbouw langs de as, de economische clusters groeien en Knoop Leiden Centraal wordt vernieuwd.
Aanleiding voor dit onderzoek is, dat de ruimtelijke ontwikkelingen zich snel hebben ontwikkeld aan de westzijde van de Ontwikkelas: NL Space Campus-Katwijk-Leiden-Zoeterwoude. Na 2040 is het huidige mobiliteitssysteem niet meer toereikend. Het nieuw ontwikkelde stedelijk gebied vraagt om een stedelijk vervoersnetwerk dat de leefbaarheid, verkeersveiligheid en bereikbaarheid garandeert. Hierbij hoort ook de ontwikkeling van station Hazerswoude-Rijndijk als onderdeel van Leiden-Utrecht Beter Bereikbaar (LUBB).
We focussen ons in eerste instantie op de uitvoering van bestaande plannen voor ov-knoop Leiden, Leiden- Utrecht Beter Bereikbaar, en Hoogwaardig Openbaar Vervoer Noordwijk-Katwijk-Leiden. Uiteindelijk hebben we een visie nodig om het dagelijkse woon-werkverkeer beter te laten functioneren. Specifieke aandachtspunten zijn:
- de aansluiting van het regionale (door)fietsroutenetwerk met het Knooppunt Leiden Centraal en bij de Rijnsburg-Noord-corridor en de Leiden- Zoetermeer-corridor
- de bereikbaarheid van Alphen aan den Rijn via het doorfietsroutenetwerk
- de ontwikkeling en exploitatie van hubs voor deelmobiliteit
- het uitbreiden van het netwerk van doorfietspaden
- verbeteren van de bestaande lijnen voor Hoogwaardig Openbaar Vervoer
De studie bestaat uit onderzoek naar de toekomstige vervoersvraag en de stappen die nodig zijn om het huidige ov-systeem uit te breiden. We willen antwoord op deze vragen:
- Wat is de vervoersvraag? We kijken daarbij de toekomstige verstedelijking langs de ontwikkelas en welk vervoerssysteem daarbij past.
- Hoe koppelen we op knooppunt Leiden Centraal de huidige twee vervoerslijnen aan elkaar? Blijven het twee systemen die bij Leiden Centraal bij elkaar komen of wordt het één systeem?
- Hoe en op welk moment groeien de systemen mee met de verstedelijking, en leidt dat tot een extra ruimtevraag?
Wat is het doel van dit project?
De studie leidt tot een strategie die meegroeit met de verstedelijking en heeft als doel:
- duurzame bereikbaarheid en verkeersveiligheid in Regio Holland Rijnland
- de samenhang versterken tussen ruimtelijke ontwikkeling en openbaar vervoer
- het gebruik van fietsroutes en hoogwaardig openbaar vervoer (HOV) vergroten
- inzicht krijgen in mogelijke ingrepen in de komende twintig jaar
- weten waar op termijn grotere infrastructurele ingrepen nodig zijn
- een samenhangende ruimtelijke-economische invulling en systeem op de terreinen economie, mobiliteit, groen/ blauw, wonen, en energie
Het project draagt bij aan deze landelijke, provinciale en regionale doelen:
- Regionale Strategie Mobiliteit
- Regionale Omgevingsagenda
- Ontwikkeling Oude Lijn
- Novex-en Zuidelijke Randstad en Groene Hart
- Ruimtelijk voorstel provincie Zuid-Holland – Toekomstbeeld OV 2040
In welke fases is het project verdeeld en wanneer is het gereed?
Het project bevindt zich op dit moment in de P3-fase.
P3 – onderzoeksfase
Verkennen van mogelijkheden, verzamelen van gegevens en onderzoeken van haalbaarheid.
P2 – ontwikkelfase
Plannen verder uitwerken, ontwerpen maken, financiën op orde en uitvoering voorbereiden
P1 – investeringsfase
Gemeenten zetten de stap richting uitvoering van het project[OL1]
[OL1]hier kadertekst van maken
Onze samenwerkingspartners
Regio Holland Rijnland werkt binnen dit project samen met:
- provincie Zuid-Holland
- provincie Utrecht
- vervoerders
- Gemeenten Katwijk, Noordwijk, Leiden, Zoeterwoude, Alphen aan den Rijn en Bodegraven-Reeuwijk
- Metropoolregio Amsterdam
- Metropoolregio Rotterdam-Den Haag
- het Rijk
- VNO-NCW
- later kunnen marktpartijen aansluiten
Wat is onze investering?
Vanuit de Regionale Investeringsagenda Holland Rijnland is maximaal € 300.000 gereserveerd voor de P3-fase.
Vragen over dit project?
Heeft u een vraag over dit project? Neem contact met ons op en wij staan u graag te woord.
(071) 523 90 90