Zes nieuwe projecten Regio Deal feestelijk gestart
21 mei 2026
Hoe kan een duurzame piek- en back-upvoorziening voor warmtenetten eruitzien en wat betekent dit voor lokale overheden en warmtebedrijven. RES-regio's Holland Rijnland en Rotterdam-Den Haag gaven CE Delft de opdracht om dit te verkennen. Verschillende warmte- en opslagtechnieken werden toegepast op concrete casussen in beide regio’s.
CE Delft bestudeerde drie locaties, te weten Voorschoten in combinatie met Leiden-Zuidwest, het gebied rondom de RoCa centrale (Rotterdam) en Oostland. De eerste locatie is gelegen in onze regio.
In hun rapport concluderen de onderzoekers dat verbrandingsketels voorlopig een rol blijven spelen in piek- en back up voorziening, óók in een duurzaam energiesysteem. De inzet kan echter wel sterk worden gereduceerd. Er zijn verschillende warmtetechnieken en opslagmethoden te gebruiken om de benodigde hoeveelheid (duurzame) brandstof voor pieklast te beperken. Voorbeelden zijn vraagsturing en energiebesparing, maar ook opslagtanks met ruime afmetingen om vraagfluctuaties op te vangen.
De verduurzaming van piek- en back-upvoorzieningen in warmtenetten vraagt om een flexibele bronnenmix waarin duurzame productie- en opslagtechnieken elkaar aanvullen. De onderzoekers adviseren om te sturen op de inzet van verschillende bronnen en dus verder te kijken dan alleen naar de basislast. In onze regio nemen we de uitkomsten mee in de verdere uitwerking van de warmtetransitie.
Het rapport is hier te downloaden.
21 mei 2026
30 april 2026
28 april 2026